Tuesday, February 23, 2010

Reisikiri VI

Tere!

Oleme j6udnud tagasi Kuala Lumpurisse ja t2na saime ostetud ka oma lennupiletid Austraaliasse (neljap 88sel minek, reede varahommik kohal). Otsustasime minna Melbourne asemel Perthi, kuna seal on vaiksem ja kiirem v6imalus t88d leida.

Meie p2evi Malaisias on suuresti sisustanud Natuurehitus, kes korteri vannitoa torut88d tegi. Aga noh, m6ru maitse peab ikka magusas tynnis olema, muidu muutuks veel l22geks....

Ilmad on j2tkuvalt kuumad siin. Sattusime ikkagi k6ige kuumemal ajal Malaisiasse. Isegi kohalikud vaevlevad kuumuse k2es. Hetkeolukorda iseloomustab vast yhe v2ikese USA poisi kysimus: "Daddy, why are you raining on the back?"

Igaljuhul viimastest hetkedest Penangis. Laup2eval l2ksime kirikusse, kus meid v6eti avasyli vastu. Imetore oli see, et tegemist oli inglise keelse kirikuga. P2rast yhisl6unat v6ttis meid oma hoolitseva tiiva alla Becki ja Marvin (yle 50nesed USAst tulnud abielupaar. Nad otsustasid j22da pensionile ja riigi poolt pakutava sotsiaalse kindlustusega elada Malaisias. Oma p2evi sisustavad nad SDA haiglas vabatahtlikku t88d tehes). Abielupaarist niipalju, et naine oli nii jutukas, et koosveedetud 4 h jooksul tuli 2 x 1 min vaikusehetke. 2rge saage valesti aru, nad olid lahked ja avatud, lihtsalt sellised hetked meenutavad kui oluline on ikkagi kaaslase valik. Need koosveedetud tunnid olid ikka p2ris v2sitavad...

Laup2eva p2rastl6unal k2isime Becky ja Marviniga kohalikus Botaanikaaias ning p2rast paaritunnist puhkust l2ksime Hiina Uue Aasta pidustusi vaatama China Towni. Plaanisime Kuala Lumpurisse tulla pyhap2eval. Aga v6ta n2pust - k6ik bussid olid pyhap t2is, sest siis l6ppes n2dala kestnud pidustused. Lisa88 otsustasime veeta pastori kodus kuna tolle naine oli nii lahkelt kutsunud. S22stsime oma ~120 EEK, mis kohalikus v22ringus on k6va s6na.

Meil olid toredad 6htud Georgtownis (Penangi pealinnas). Chinatowni (kus olid enamus back packereid kogunenud) Bob Marly baaris armastasid linna tulnud vl2karid istuda. K2isime ka seal. Tellisime endale j22kohvi, mis maitses imeh2sti ning maksis vaid ~18 EEK. Kuna seda oli suur klaasit2is, siis tegevust sellega j2tkus kauaks. Aktiivsemad v2lkarid kutsusid inimesi laudu yhendama ja niisiis me yhel 6htul istusime yhise laua taga Kanadast, Poolast, Islandilt, Saksast, Soomest, USAst, Sloveeniast jm p2rit inimestega. P2ris vahva oli.

Viimasel p2eval Penangis kylastasime Kek Lok Si templit, kus asub Aasiamaade t2htsaim Buda. P2ris v6imas oli. Suu aga j2i lahti kui n2gime templit 6htupimeduses. K6ik kohad olid t2idetud erinevat v2rvi tuledega, vilkuvate ja niisama p6levatega. Kohati tekkis tunne nagu oleksime Las Vegasesse sattunud. kesksel kohal ilutses post, millel jooksid tuled pidevalt edasi-tagasi, just nagu p2ris kasiinol.

Penangis olles avastasime enda jaoks Valge kohvi. Siia maani pole veel p2ris t2pselt aru saanud, miks see on VALGE kohvi, sest kohvioad on ikka pruuni v2rvi, aga maitseb imeliselt. Isegi Kristiinale, kellel muidu v2ga kohvisoolikat ei ole.

Vaikselt toidu juurde j6udes tuleb t6deda, et siin on ikka p2ris rasvased toidud. Enamasti k6ik on praetud. Teine omap2ra on siin see, et menyys on "vegetarian chicken". Kultuuri erip2rana on viimased pool n2dalat Kristiinal k6hus keeranud (v2hemalt korra p2evas). Aga eks need kohalikud ole ka k6hetunud olemisega, sest toiduga nad vitamiine ei saa. Jaanus pani Kristiina kyll kohalikku spordijooki tarbima, aga tundub, et "syda on paha" kord p2evas k2ib asja juurde.

T2na k2isime Tala juures basseinis ujumas. Siinsetele kortermajadele on sisse ehitatud bassein ja j6usaal, mida saab oma parema 2ran2gemise j2rgi kasutada. Nii et kui te ei pea kohapeal olema, siis tulge Malaisiasse m6neks ajaks elama. Neti yhendus on siin olemas ja eluolu on odav :)


Kris ja Jan

Friday, February 19, 2010

Reisikiri V

Tere!
Teisip2eval, p2rast Hiina Uue aasta pidustusi hakkasime h22letamaCameron Highlandist Penangi poole. Euroopaturisti v6etakse p2risedukalt auto peale, kuigi nad p2ris t2pselt ei ampsa l2bi h22letamisep6him6tet. Nimelt enamus autojuhte, kes meid jupikese l2hemale viisid,tahtsid viia l2himasse bussijaama, et me kenasti bussiga ikkagisaaksime kohale. Igaljuhul oma h22letamisega j6udsime poolele maalening saime 2 v2ga head kohalikku kontakti (2rimehed). See viimaneviiski meid oma perega v2lja s88ma ja siis poolel teel asuva linnabussijaama. Viisakusest pidime bussi siis v6tma. Kokkuv6ttes s22stsimepoole bussipiletirahast (kui oleksime otse CH l2inud bussiga).
Taaskord vestluses kohalikega tuli v2lja, et Hiinlased on siinv2ike2rimehed ja Malaislased neist 3 rahvusest k6ige laisemad. Sedaoli n2ha ka meie bussijuhi pealt, kes Penangi poole meid vuristas.Pidevalt mobiil helises ja siis kukkus lobisema. Lobisedes langess6idukiirus oluliselt. Nagu Jaanus ytles:"Kui ta veel aeglasemalts6idaks, siis liiguksime tagurpidi!"
Selle bussis6iduga yletasime Aasia pikima Silla (Penangi piirkond asubsiis suuresti saarel ja saart ning mandriosa yhendab sild - www.googlemaps.com"Penang"). - Tehtud :)
Kuna maapiirkonnas anti inimestele rohkem vabu p2evi, siis k6ik88bimiskohad olid pilgeni t2is. Nii et meie valikuks oli kas magadapargis, rannas v6i siis minna 5-t2rni hotelli ning kulutada poole omareisi eelarvest. 88bisime osaliselt betoneeritud rannas katkisep6hjaga paadis ning j2lgisime usinate krabide toimetusi. Kui pimedasranda j6udsime, siis algul ei jaganud kohe matsu lahti, mis toimub.2kitselt t6usis v2ike liivakuhi mis vuras kiirelt edasi ... ja siiskadunud oligi. Peagi oli neid liikuvaid liivakuhijasid hulka rohkemning nii m6nigi neist oli p2ris purakas. K6rvatagant me igatahes neidsygama ei l2inud.
Lisaks virkadele krabidele toimetasid ringi ka rotid ja rannakirbud.6nneks rannakirpudele maitses vaid yhe keha ning Jaanus p22sespunastest sygelevatest laikudest/punnidest. Ahjaa, v2ga p6nev oliseegi, et kaldale oli meri uhunud p2ris suure kuju ja see seisislihtsalt seal?!?! Eestis tassitakse minema ka vee poolt j2ratud puud.
Jaanuse 2ratas yles tyyp, kes tuli randa plaksuga kykke tegema.Kristiina, kes oli valves, tahtis ta kyll minema ajada: "Mis m6ttestuled mu Musi plaksutades yles ajama", aga ta hoidis end tagasi. Eluhakkas peale umbes kell 5 hommikul, siis tuli sinna tervisesportlasedja 1 fotograaf.
Hommikul l2ksime uuele ringile hotelli otsima. P2rast oma 10 km linnasringi tatsamist oma 12 kg kottidega j6udsime kleepuvana (Penangis onka 88sel p2ris soe) yhte China Towni hotelli, kus saime queen sizevoodiga toa ~90 EEK (2 peale kokku). Uks on muidugi aus6na peal kinni,aga magada saab ja dushialla samuti.
Esmapilgul tundus Penangi pealinn Georgtown olevat ropp Metropol,turistide meka. 6nneks on myndil ka teine kylg ja meie satume yldiseltpiirkondadesse, kus valget meest ei kohta. Kristiina on yli6nnelik, etJaanus on n6us sellistes kohtades k2ima. Georgtownis on nii paljuilusaid maju, mis on Inglise kolooniast maha j22nud. Aga ega kohalikudei oska seda v2ga hinnata. V2ga palju on tyhje maju.... syda tilgubverd kui n2eme neid...
T2na, kolmap2eval k2isime rannas. Kuum p2ike on siinmail, v6ttisparemini kui arvata oleks osanud. Koju j6udes Jaanus kilkas r66msalt,et millise v2higa ta koos peab elama. R66mu j2tkus ka foto peale. M6neaja p2rast lebasid liikumatult, Aloe geeliga kaetud 2 punast,rantidega keha yks rangelt yhelpool oma voodipoolt ja teine teiselpool....
Kuuma p2ikese k2est jahedasse merre sukelduks me ...
Jan ja Kriss

Monday, February 15, 2010

Reisikirjad IV

Tere!

Kirjutame edaspidi oma reisikirjad l2bi 3nda isiku. Nimelt k6ik
eelnevad reisikirjad oleme kirjutanud koos (Kristiina kirjutab ja
Jaanus t2iendab ja parandab), nii et oleks vale kirjutada liiga yhe
isiku keskselt.

Peale Farmi l2ksime tagasi KLi, et sealt j2rgmisel p2eval Cameron
Highlandsi minna. Tala v6ttis meid taaskord suure r66muga vastu ja
t2histasime Kristiina synnip2eva (Tala valmistas Iraani toitu ning
ostis shokolaadikoogi). Super armas ja Kristiina parim synnip2ev. Noh,
eks see veerandsajandit v6i ka meeldej22vam olla :)

Cameron Highlandsi (edaspidi CH) s6ites saime pisut t6mmata.
Bussipilet bussijaamat ostes maksis ametlikult ~120 EEK, meie maksime
~150 EEK n2kku ja s6itsime luksbussiga 4 h (Eestis 4realise bussi
asemel oli siin 3 rida ja toolid olid nn "Laisy Boy" - ehk need USA
toolid, kus jalaosa saad yles t6mmata.

Peatume hostelis nimega "Fathers Guesthouse". Tegemist on endise
militaarbaasiga (kasarmutega t2psemalt siis). Siin on v6imalus valida
erinevas hinnaklassis 88bimist (meie maksame ~30 EEK 88 voodikoha eest
"yhikas", meie Saksa tuttav maksis ~180 EEK yksinda toas olemise eest
ja pidi kellegi teisega dushi jagama. Tegemist on siis angaaridega,
mis on kobaras koos. N2evad v2lja parajad konservikarbid. Yhes
angaaris (yhikas) on 12 voodikohta (yksikvoodid), hinna sisse kuuluvad
linad, tekid, padi, yhisdushi ja -wc kasutus. Lisaks on v6imalus
kasutada pesukausse, et riideid pesta. Keskmeks kohaks on adminhoone,
kus on hubane yhisruum, kus on ajakirjad ja raamatud, v6ib filmi
vaadata, syya saab osta, teed/kohvi "omahinnaga". netti kasutada 10
min ~3 EEK. Tegemist on t6elise Backpackerite keskusega. Kokku saavad
erinevast riigist p2rit yhiste huvide ja sarnase elustiiliga inimesed,
saab muljeid vahetada ja soovitusi anda/saada. Seni oleme kohanud siin
Saksast, USAst, Prantsusmaalt, Itaaliast, Hollandist, Rootsist.
Kindlasti on ka teised rahvused esindatud.

Cameron Highlands on Inglaste poolt asustatud. See on k6ikide
Eurooplaste meeliskoht, kuna see on Mailaisia jahedaim koht (k6rgel
m2gedes). See on paras turistimeka, hinnad on ka peaaegu samad mis KLs
(pealinnas). Muide, siin on ka k6ige rohkem Land Rovereid maailmas.
need on siia j22nud inglastest maha ja p2ris uhke on n2ha
originaalrehvidega masinaid (oma 50 a vanad) ja j2tkuvalt liiguvad.
Kohalikud oskavad seda hinnata :)

CH on tuntud oma farmide poolest, populaarseimad neist on
maasikaistandused, teekasvatused ja roosifarmid. Kohalik eluolu on
yles ehitatud turismile ja touridele. Nt maksad ~200 EEK maasikatuuri
eest - Sind viiakse bussiga maasikafarmi, kus saad ise oma k2ega
maasikaid korjata, n2ha ja kuulda, kuidas neid kasvatatakse ja siis ka
pisut syya. maasikate populaarsusest annab aimu ka peat2nava
myygiletid - absoluutselt k6iki asju annab maasikaga seostada (alates
kuivatatud maasikatest, l6petades ehete, mytside, m2nguasjade,
kottidega jne). Teine meie jaoks harjumatu ekskursioon on
k88giviljaekskursioon, mis maksab taaskord ~200 EEK ning samuti
viiakse Sind autoga kohale k88giviljafarmi, kus n2ed kuidas tomatid,
kapsad jm k88giviljad kasvavad. Ilmselt ka sinna juurde k2ib jutt
kuidas k6ik k2ib.

Meie valisime Mossy foresti ekskursiooni. Maksime selle eest ~150 EEK
n2kku ja k2isime 2ra teeistanduses ja igivanas vihmametsas. Natuke
pikemat matka ootasime ehk seal vihmametsas, aga samas tuleb arvestada
ka teiste uristidega, kes meiega kaasas olid.

Kohalikest hindadest
V2ljas syyes maksame siin 1 s88gikorra eest n2kku ~13 - 16 EEK (suured
portsud) ja sinna lisandub ~4-6 EEKine jook (j22tee, kohalik tee,
kohv, karastusjook vms).
Eile ostsime turult mitmekilose anansaasi, mille eest maksime ~9 EEK.
2peale k6ike ei jaksanudki 2ra syya, aga p2rast seda oli suu katki ja
Kristiinal alumine huul verine (happeline on see k2biline puuvili).
Kuna vahepeal oli tervisega probleeme ja vaja oli kanget alkoholi,
siis viinapudel (see lapikuline) maksis ~18 EEK ja oli vaid
32kraadine, k6ige kangem alko oli miski Gin, mis maksis samas suures
koguses ~24 EEK ja oli 40kraadine.
Yks leht peavalutablette maksab siin ~8 EEK.
uue hambaharja saime ~12 EEKi eest (Golgate oma, mis Eestis maksaks
~27 EEK).

Oleme juba mitmendat p2eva nautinud lopsakaid vihmametssid. Loodus on
ilus ja igati tore, sest usse ega muud ohtlikku v2ga ei ole. K6ige
ohtlikum on 100jalgne, kelle hammustuse korral kannatad kuid valu ja
paistetuse k2es. Eile aga avastas Jaanus, et Kristiina on ikkagi
naine. Kristiina on pingsalt j2lginud, et ta ei kiljataks midagi
eksootilist ootamatult n2hes. Eile aga vilksas pikk ja peenike uss
vihmametsas Kristiina jalgeeest aga nii ootamatult l2bi, et ta ei
suutnud end tagasi hoida.

Eile 6htul ravisime ja taastusime - Jaanus p2ikesepistest saadud
meeletust peavalust ning Kristiina p2ikesep6letusest. Elagu aloegeel.

Homme planime Penangi edasi resisida.

Thursday, February 11, 2010

Reisikirjad III

Tere!

J6udsime Kuala Lumpurisse (edaspidi KL) tagasi ajutiselt. meil oli fantastiline kogemus.

Eestis olles saatsime hunnikule Hospitality Club Malaisia liikmele kirja, et kas nad v66rustaksid meid. Yks neist, kes vastas, oli 50 aastane Mailaislane, kes pidas turismitalu. Olek muidu maksis, aga meile ytles, et ei kysi raha. Alustasime esmasp2eval oma r2nnakut KList, et edasi suunduda farmi ja sealt edasi yles Malaisiasse.

Irwin, farmipidaja, saatis oma t88taja meile KL koju j2rgi autoga. Keskealine lahkete silmadega hiinlane oli roolis ja n6nda s6itsime ~150 km hiina muusika saatel farmi. Tegemist oli istandusega, kus oli ~500 t88list. Territooriumi sissep22su valvas politseinik, kes Hiinlasele tervitades avas t6kkepuu. Istanduses kasvasid kummipuud, 6lipalmid ja ilmselt oli ka muid toimetusi, millest me l6puni aru ei saanud. Territoorium oli lahmakas ja kusagil keset palmipuid asus meie peatuskoht.Ka see oli lukustatud v2ravaga ja igayks sisse ei saanud. Hiinlane oli pandud sinna ylemaks ja tema haldas v6tmeid, s6itis autoga, jagas meestele t8id ja haldas ka rahaasju. Paraku tema inglise keelt ei r22kinud.

Antud aias elasid lisaks Hiinlasele meie s6ber, kes purssis inglise keelt k6ige paremini. Nimetame teda s6braks, sest kuni l6puni me tema nime teada ei saanud. Jaanust kutsus ta kas "Musjo" v6i husband. Mina (Kris) olin siis "Wife". S6bral ainukesena elas ka pere seal. Ta oli 9 a tagasi Taist endale naise toonud ja nyyd oli neil kaks tytart: 3 a ja 6 kuune. Armas perekond. Tyybil on unistus yks p2ev oma restoraan avada. Yldiselt on siine yhiskond valdavalt ylesehitatud s88gile ja autoermondi t88kodadele.

Lisaks s6brale elas seal 50nene p6lismalaislane, kes pisut v2hem purssis inglise keelt ja kellega ka v2hem kokku puutusime.

Meid pandi elama kylalistemajja, mis v2ljapoolt oli dekoreeritud justkui puukoorega, tegelikult savi, millele oli muster peale tehtud. Meie kasutada oli suur tuba hiiglasliku voodiga ning vannituba, mis oli lihtne ja armas. Toas lasi ringi ka pisuke sisalik, kes algul oma seinalt maha potsatustega mind(Kris) ehmatas, kuid p2rast harjusime 2ra. Olime ainsad turistid.

Esimesel 88l WCsse minnes hoiatas Jaanus ettevaatusele - kuulis mingit suuremat potsatust, ehk on miski madu vm loomake p6randal. Ei olnud. Loomad-linnud-putukad m8llasid siiski v2ljas. K2rarikas 88elu oli kyll looduses.

Territooriumi aias kasvasid litshipuud, millest v6isime l6putult syya: lisaks kasvasid pomelod, kookosp2hklipalmid jm troopilised viljad.

Bossi (Irwin, istanduse omanikku) me ei n2inud kordagi, kuid ta oli oma meestele andnud korralduse h2sti kohelda. Meid koheldigi austuse ja r66msa naeratusega.

Esimesel p2eval pyyti kalakasvatusest pirakas kala kinni, millest meile valmistati j2rgmiseks p2evaks maitsev toit. Kala hind andis m2rku nende lahkusest, restost tellides oleks see maksnud ~1500 EEK\kg Ohtutit nautisimegi farmis kohaliku toitu kas siis Malaisia, Hiina v6i Tai stiilis. Hommikus88gid ja l6unad s6ime tihtilugu kusagil kohalikus tee22rses s66gikohas. Sellised kohad on alati v2ga huvitava ja kirju olemisega. N2ha v6ib kuidas kogu pere tegutseb paralleelselt k66gis ja laudade vahel, olles pidevas suhtluses s66jatega. Siin-seal k6nnib ringi m6ni kana, kes varsti on muutumas kellegi l6unaks.
Meie uued s6rad viisid meid National Parki, kuhu plaanisime tegelikult omal k2el minna p2rast farmi kylastamist. Nad ei pidanud paljuks maha s6ita 2.5h sinna ja sama aeg ka tagsi. Pargis s6itsime kohaliku j6epaadiga, m6lemalpool kallast t6usid k6rged dzunglim2ed. J2rgmine p2ev viisid elevantideparki ja kohalikku v2iksesse "loomaaeda". Seda k6ike ylemuse kulul. Meil hakkas piinlik - me magasime, s6ime, meid viidi autoga vaatamisv22rsustesse, toodi autoga tagasi, viidi s88ma, magasime. Kui aus olla, siis rohkem ei jaksanud kah olla, selline yles88mine oli.

Nimelt iga p2ev saime palju syya. Algul j2rgisin Jaanuse soovitust - kysi juurde, see on kompliment kokale. Esimesel p2eval oli OK, kuid hiljem kui saad 4x p2evas syya korralike portsjonitega, siis l6puks tunned, et ei jaksa. Kohalikud on aga suure s88maga ja kui ma esimesel korral keeldusin lisa v6tmast p2rast pakkumist, siis kilkas kohe meie s6ber "Diet", mispeale v6singi Jaanuse n6u kuulda. Hiljem aga nad muudkui t6stsid nii suure portsu riisi ja siis sinna juurde lisandit. S88mise k2igus arvasid nad, et oleme liiga tagasihoidlikud ise juurde t6stma ja muudkui surasid juurde. Mina suht ruttu keeldusin ja nad aksepteerisid naeratades. Jaanus aga oli l6puni viisakas ... ta on vapper ... ka suuremad mehed oleks sellised portsud maha murdnud.

Toidust veel nii palju, et kuigi iga kord tellime midagi uut ja p6nevat, saamata aru mis yks v6i teine asi on, siis Jaanusel 6nnestub saada pidevalt "lotov6it" ja juba mitmendat p2eva ta oma keelt ei tunne. Toidu vyrtsikust reedab vast seegi, et viimasel 6htul farmis olles meie s6ber lasi kylma n2oga teeklaasit2ie whiskit (38 kraadi) k6rist alla. T6usis ja toimetas edasi. Ahjaaa, kuna siin on meeste yhiskond eriti just maal, siis yldiselt oli nii, et mida mu abikaasa tellis, seda toodi ka mulle, eriti alguses. P6nev kogemus oli. Iseenesest meeldis mulle see, et tuletab naistele meelde austust ja armastust oma meeste vastu, mida l22nenaised tihtipeale kipuvad 2ra unustama.

Farmis olime kokku 3 p2eva ja 4nda hommikul tulime bussiga 2ra. Sealoldud aja jooksul k2isime rahvuspargis vihmametsas ja pikal k8issillal jalutamas. Tiirutasime j6epaadiga ringi ning ujusime koos elevantidega. Vahepeal limpsas suur karu mett meie k2est, s6ime kylluslikult erinevat aasia toitu, s6ime piiramatus koguses litshe, j6ime puu otsast meie jaoks alla v6etud kookosp2hkli piima ning s6ime siis p2rast seda jne, jne. Piinlikusega peame mainima, et kokku l2ks see meile ainult maksma ~100 EEK rohkem lihtsalt ei antud v6imalust kulutada.

Farmis kasvavatest kummipuudest niipalju, et yhe kummipuu iga on ~9 a. Hommikuti kuni kella 10.00 l6igatakse koore sisse uus "haav" ja p2eva jooksul tilgub alla pandud topsikusse ca 300 - 500 ml kautshikut. Kauthikule lisatakse hiljem kemikaal ja nii saabki kummi. 6lipalmi eluiga on ~20 a, peale seda kukub ta lehed alla ja lihtsalt paarikymmne meetrine vars j22b pysti.

Ahjaaa, v2ga armas zhest, mida meie s6ber meile eile 6htul tegi. P2rast 6htus88ki kutsus ta meid fotokaga enda poole kylla. Ta andis mulle selga oma naise pulmariided ning Jaanusele enda pulmariided ja ta tegi meist pilti Tai pulmariietuses. See ongi see, mille p2rast tasub reisida olles avatud ja mitte lukustada endf hotellidesse!

Kohalikest hindadest (1 RM ~3,2 EEK):
Kytus 6,0 EEK/l
Kookosp2hkel pealinnas 9eek/tk
Banaanikilo pealinnas turul 6 EEK/kg
Maapiirkonnas sai v2ljas toidu k2tte ~9 - 15 EEK eest.


NB! reisipilte saab n2ha Jaanuse Orksist v6i Facebookist, varsti lisame sinna uusi juurde.


Jan ja Kris

Sunday, February 7, 2010

Reisikirjad II

Tere!

Kuala Lumpuris peatume Tala pool, kes on mu Iraani s6bra 6etytar. Ta tuli Iraanist siia magistrikraadi omandama ja nyyd on j22nud elama (1,5 a tagasi l6petas). V2ga armas ja laheke noor naine on (nagu ta onu Mehrdad). Hilis88l siia j6udes juhatas ta meid tuppa, mida saame siinoleku ajal kasutada, andis v6tme k2tte, et saaksime liikuda just nii nagu ise soovime. Nii et t2ielik usaldus ja abivalmidus.
Meie plaan on esmasp2eval KL edasi s6ita ja pm ring Malaisiale peale teha. V2ljas on 30 + ... kraadi ja p2ris niiske (juuksed on kogu aeg krussis). V2ljas k2ies tunned kuidas p2ike pruunistab keha. Natuke aga eluolust Kuala Lumpuris, Malaisia pealinnas.
Peamiselt on 3 kultuuri kokku koondunud:
1. Malaislased;
2. Hiinlased;
3. Hindud (Indialased)

Eile v2ljas s88mas k2ies (mitte midagi fancyt) oli vakantsid seinapeal - kelner v6i supervisor 4 - 4,5 RM (kohaliku raha kurss on ~3,2 EEK) tunnis (t88tasu). Eks te arvutage ise kui palju nad siis p2evas v6ivad teenida. Syya on v2ljas odavam kui ise teha. Nt 6,9 RM eest saab korralikult suure taldrikut2ie riisirooga (nt k88giviljadega v6i mereandidega) + joogi. Jaanus, vaprake sai hirmvyrtsise toidu (Malaislased ei hoia end tagasi vyrtsidega) ja s6i korralikult taldriku tyhjaks. Mina aga ampsasin miskit p6nevat k88givilja oma toidus, mille peale sattus kohe varsti j2rgi veel p6nevama maitsega asi. Ahjaa, joogiks tellisin kohalikku jooki (maksab muidu 1,7 RM) - l2bipaistvas kruusis serveeritud soe kookosepiim, mille p6hjas olid kruubid. Juua sai seda j2medast k6rrest (et kruubid ikka l2bi tuleksid) ja vajadusel kaasa aidata lusikaga. Ilmselt klassifitseeruks ka magustoidu alla.
M6ned hinnav6rdlused toidupoega: pk kaerahelbeid (nagu ka meil Eestis) 6 RM, kilo riisi maksis ca 18 EEKi ringis. Muide, nende hindadega on nii, et sinna lisandub km maksmisel, nii et kunagi ei tea kui palju Sa raha v2lja pead k2ima. Nt tna ostsime McDonaldsist 1 RM mksva j22tise ja maksime 2 x eest kokku 2,10 RM.
Kohalikest veel niipalju, et nende p6hitoit on riis. Seda nad s88vad 3x p2vas. Teoreetiliselt on hommikus88giriis erinev teiste s88gikordade omast, aga Tala (meie "sisser2nnanud" v66rustaja) pole sellest erinevusest aru saanud. Lehmi Malaisias ei ole, k6iki piimatooteid imporditakse (Peamiselt on Hiina lehmadele panused pandud) = piimatooted on kallid. Puuvili - ylem6istuse kallis. OK, 6unu nad Malaisias ei kasvata, see v6ibki olla kallim, aga ylej22nud?!? Homme hommikul plaanime minna turule - sealt ikka peaks saama m6istliku raha eest. Suure r6hu paneme muidugi maapiirkondadele ja farmile, kuhu me j2rgmisena suunduma.
Kohalikud jala ei k2i ega vett ei joo. Nii kummaline kui see ka ei oleks, siis jalak2ijate teid on yliv2he (p6hir6h yhistranspordil) ja metroodes olevad trepid (manuaalsed) on nii puhtad ja siledad, neid kyll vist keegi ei kasuta. Veepudeleid neil ka v2ga n2ha ei ole kuigi me siin saame yksteisev6idu veepuuduse r66me tunda.
Ahjaa, veel m2rkimisv22rne t2helepanek t2nasest - k2isime kaksiktorne vaatamas (see on samasugune "kohustus" nagu Pariisis Eiffeli torn). Jalutades kesklinnas ringi suured pilvel6hkujad vahelduvad agulitega.
Kris

Minu (jan) jaoks on k6ik Aasia suurlinnad uhesugused. Teada on, et see mida n2ed sildipeal ei pruui tegelikult olemas olla ja liikluses on autodel alati 6igus. Kui sa lepid sellega siis on elu siin kohe palju lihsam ja virisemiseks on v2hem p6hjust. T2na tegime jah sellist tavalist turisti rallit, vaatasime kohti mida n2ed telekast ja muigad kui m2rkad enda k6rval ylekaalulist USA perekonda. Siis m6istad, et on vaja kiiresti linnast eemale saada sellest yhiskonna peale surutud raamistikust. Kuid siiski soovitan Teil k6igil korra elus kylastada Malaisiat. Tegemist on v2ga lihtsa riigiga kus saad kogeda mitut erinevat kultuuri ja enamus inimesi m6istab inglis keelt. Veel ei tea, kas sama kehtib ka maapiirkonna kohta, aga seda saame juba teada esmasp2eval.
T2na kui s6ime l6unat pargis purskaevu juurse siis tundsin, et olen 6nnelik siin viibides. Sulgesin silmad ja m6tlesin, et p2ris n6me oleks praegu istuda kontoris ja vaadada sinist ekraani. Samas teades, et v6iksid lebada pargipingil lastes soojal tuulel end paitada. M2letan, et vahest sulgesin ka t88juures nii silmad ja lootes, et kui avan j2lle, siis viibin maheda tuule k2es kusagil soojal maal. T2na kui avasin silmad siis m6istsin, et olen seal millest olen unistanud.
jan

Friday, February 5, 2010

Reisikirjad I



Tere, kallid!
3. veebruar, kolmap
03.19 viimane pilk korterile
04.30/05.00 Magamaminek = m6ni tund und, rabistamine ja arevus (plaan oli
rahulikult argata sel hommikul ja nautida viimseid hetki Eestis)
13 min enne v2ravate avamist avastasin mina, et olen koju unustanud ostetud
superkerge?-v2ikese magamiskoti. Viimane k6ne Ristole (vennale) ja
tarbijakaitsesse (korteri teema). 2revus j2tkuvalt kyttis meeleolu - kas on veel midagi tegemata, maha j22nud.
Mis toimub? Nyyd ongi see hetk? Lennuki 6hku t6ustes v6ttis Jaanus vaikselt
k2est kinni - rahu saabus. K6ige t2htsam on olemas.
Enamasti on inimestel 6nnest puudu 30 cm - see on keskmine vahemaa sydame ja
aju vahel. Armastus (laiemas t2henduses) on tuumarelv, mis avab sydamed ja
uksed. Palvetan, et ei v6taks seda armastust enesestm6istetavalt - ei seda,
et 2./3. veebruari 88sel tulid Krissu, M2rt-Evka, Vadu meile appi korterisse
(suur-suur 2it2hhh!!!), ega seda, et naabrid meile kaasa elasid, v6inaabrinaise kingitust tita papude n2ol (lapse6nne) ega meie toetavaid
perekondi. Ilma selle armastuseta ei oleks me seal kus oleme.
M6istmine, et mu k6rval on nii eriline ja fantastiline inimene, annab usku,
lootust, armastust. Sellega ulatun 30 cm k6rgemale...
""""""""
P2rast 2,5 + 12 h lennus6itu = 7 h Londoni lennujaamas ootamist, oleme
Malaisia pealinnas, Kuala Lumpuris. Londoni lennujaamas leidsin oma k2ekotist v2ikesed v2rvilised pakid -
"Natural energizer", mille mu USA vanemad mulle j6uludeks olid saatnud.
Ootuses, et nyyd on tulemas maitsev lutsimine m6neks ajaks, l2ks Jaanus
pakile pastakaga kallale (viimane ei teinud koost88d avamisel). Kapslid
koorusid n2htavale. Kui suurt maitseelamust Sina medikadmentide neelamisest
saad? :S
V2rava "To Malaysia" juures kohtasime 2 Eesti noormeest, kellest yks polnud
kunagi varem lennukiga lennanud. Nad suundusid Austraaliasse roppu raha
kokku ajama.
Lennukis sattusime k6ige viimasesse ritta (3ne rida), mille taga oli kohe WC
= konditsioon oli max p6hja lykatud ja eelnev unev6lg (nii n2dalane),
eesootav 12 h lennureis ja vappekylm ei m6junud just P2ikesena. Liikudes
piungivahel ringi (et natukenegi sirutada saaks siniseks istutud peput) tuli
lai naeratus n2ole - meil polegi nii halvasti l2inud. Meie 3. istekoht oli
vaba ja pead kordam88da yksteise sylle pannes sai isegi kohati inimese tunde
k2tte :) Hetkel aga uut samasugust lendu ei kipu tegema.
29 kraadi, meeletu niiskustase ja kohalik aeg on 1:20. L6petasime pasta
s88mise oma v66rustaja, Tala juures. Nyyd uneleme magama minekust ...
Mmmmmmm uni...Niisked tervitused Kuala Lumpurist,
Jan ja Kris
Mina (Jan) aga ei viitsi midagi lisada, istun lihtsalt toas ja mu k6rval on
hunnik kaarte Malaisia kohta. Vaikselt m6tlen, et kuhu poole edasi suunduda.
M6ne p2eva oleme kindlasti linnas aga siis p6rutaks seda uut ja huvitavat
maailma avastama. Praegu on silma j22nud selline piirkond
www.cameronhighland.com